İmplant Tedavisinde Dikkat Edilecek Noktalar

İmplant tedavisi; hastada bir ya da birden daha fazla diş eksikliğinde ya da hasta ağzında hiçbir diş bulunmaması durumunda uygulanır. Çene Kemiği Zayıfsa İmplant Yapılabilir mi? İmplant tedavisine başlamadan önce çene kemiği zayıf olan hastaların çene kemiklerini kalınlaştırmak adına ileri cerrahi yöntemlerden ve farklı materyallerden(sentetik kemik tozları vb.) yararlanılır. Bu tedaviler ile ağzın başka bir yerinden alınan kemikle yapay kemik zerrecikleri karıştırılır. Ardından da kemik tozları; çenedeki zayıf kemik bölgesine yerleştirilir.

Sonradan eklenen yapay kemik zerrecikleri 3-6 ay gibi kısa bir süre içerisinde gerçek çene kemiğine dönüşür. Ya da ağzın başka bir yerinden alınan kemik, zayıf olan ve implant yapılacak çene kemiğine direk olarak vidalanabilir. Böylelikle zayıf olan çene kemiği güçlendirilip, implant işlemine hazır hale getirilebilir. Değişik İmplant Çeşitleri Var mı? Değişik implant markalarının ve çeşitlerinin varlığından bahsetmek mümkündür. Ancak kaliteli bir uygulama için mutlaka klinik takibi uzun süreli olan markaları tercih etmek gerekir. Hasta için hangi implant tipinin ya da yapısının kullanılacağına muhakkak diş hekimi karar vermelidir. Başarı Oranı Nedir? Amerika’da 10 bin hasta üzerinde yapılan araştırma; yaklaşık 7 yıl gibi bir zaman diliminde implant tedavisindeki başarı oranının %93 gibi büyük bir oranda olduğunu göstermiştir. İmplantların hasta ağzında yaklaşık 20 yıl boyunca kalabileceği klinik olarak tespit edilmiştir. İmplanta Karşı Vücutta Alerji Gelişir mi?

İmplantlar, vücut ve organizmada herhangi bir yan etkiye neden olmayan titanyum materyalden imal edildikleri için organ nakillerindeki gibi vücut tarafından antigen üretilmesi söz konusu değildir. Yaş sınırı var mı? Hastanın genel sağlık durumunun implant işlemi için uygun olması durumunda herhangi bir üst yaş limiti bulunmaz. Ancak çene kemik gelişimi henüz tamamlanmamış, 18 yaş altındaki hastalara genellikle implant tedavisi yapılmaz. 18 yaş üstü, işlem için herhangi bir sağlık problemi bulunmayan herkese implant tedavisi yapılabilir. İmplant Uygulama Evreleri Nasıl? Öncelikle hasta, implant tedavisi hakkında bilgilendirilir. Ardından diş hekimi; hastanın tüm sorularını detaylıca yanıtlar.İşlemle ilgili broşürler hastaya okutulur. Doktor tarafından hastanın ağız yapısı değerlendirilir. Doktor; hastanın bilgisayarlı tomografi ve modelleri, çene film sonuçları üzerinde hastaya uygun implant planlamasını yapar. İmplantın hastanın ağzına yerleştirilmesinden hemen sonra hastaya geçici protezleri takılır. Yaklaşık 3 ay sonra ise geçici protezler çıkarılıp, hastaya kalıcı protezleri takılır. Kimi vakalarda iyileşme süresi 6 aya kadar uzayabilir. Hastanın bu süreçte periyodik kontrollere düzenli olarak gitmesi gerekir.

Çukurambar Diş Kliniği Ada Dent Kaynak: http://www.adadent.com.tr/implant

Be first to comment